תיאור מקרה 07.12.2023

תיאור מקרה: תסמונת עורק מתלה המעי העליון בחולת אנורקסיה

תסמינים לא ספציפיים של תסמונת עורק מתלה המעי העליון גורמים לרוב לאבחנה מאוחרת | מודעות לסיבוך ולהתייצגות הקלינית שלו עשויה למנוע מקרי מוות

אנורקסיה נרבוזה. אילוסטרציה

תסמונת עורק מתלה המעי העליון היא סיבוך הנמצא בתת אבחון בחולי אנורקסיה נרבוזה. הסיבוך נובע מאטרופיה של כרית השומן המזנטרית הנגרמת על ידי ירידה במשקל. האטרופיה גורמת לדחיסה של החלק השלישי של התריסריון.

תסמונת עורק מתלה המעי העליון עלולה להיות מסכנת חיים, שכן תסמינים לא ספציפיים שלה גורמים לרוב לאבחנה מאוחרת. זהו מצב נדיר, אך השכיחות האמיתית שלו עלולה להיות גבוהה מהמספרים המדווחים.

היסטוריה של בחילות והקאות מתמשכות לאחר אכילה וירידה במשקל באנורקסיה נרבוזה אמורים לעורר חשד לסיבוך, שכן ירידה במשקל היא הגורם המשמעותי ביותר המשמש לאבחנה. גורמי סיכון נוספים כוללים ירידה מהירה וקיצונית במשקל, הפרעות אנטומיות והיסטוריה של ניתוחים קודמים בבטן או בעמוד השדרה.

בכתב העת Journal of Medical Case Reports הוצג מקרה של אישה לבנה ממוצא צפון אמריקאי, בת 26, עם היסטוריה של אנורקסיה נרבוזה קשה. מטופלת זו סבלה ממקרה חתרני של תסמונת עורק מתלה המעי העליון משנית לאנורקסיה נרבוזה.

המטופלת הציגה תסמינים מעורפלים של בחילות והקאות, כאבי בטן מתמשכים וירידה מהירה במשקל. היא טופלה בהצלחה אך התוצאה היתה יכולה להיות שונה מאוד אם האבחנה היתה מתעכבת.

לסיכום, מודעות לתסמונת עורק מתלה המעי העליון וההתייצגות הקלינית שלה בתוך אוכלוסיות דומות עשויות למנוע סיבוכים ואף מקרי מוות הנלווים אליה.

מקור:

Singh, S., Contrucci, A.L. Superior mesenteric artery syndrome and anorexia nervosa: a case report. J Med Case Reports 17, 459 (2023). https://doi.org/10.1186/s13256-023-04168-6

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  תסמונת עורק מתלה המעי העליון,  אנורקסיה נרבוזה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו