חשד לממאירות 30.11.2023

מה מניע רופאי משפחה להפנות צעירים לבירור ממאירות?

על אף שרוב הקווים המנחים מתייחסים לגיל המטופל כקריטריון מרכזי על פיו מפנים לבירור ממאירות, בפועל רוב רופאי המשפחה באנגליה מסתמכים על נסיונם ושיקול דעתם

הפניה לבדיקות, רפואת משפחה. אילוסטרציה

כיוון שניכרת עלייה בהיארעות של מחלות ממאירות עם הגיל, חלק מהקווים המנחים כוללים את משתנה הגיל בקריטריונים להחלטה האם להפנות מטופלים לבירור דחוף עבור חשד לממאירות (Urgent Suspected Cancer - USC). לא ברור כמה רופאי משפחה נצמדים לקריטריון גיל זה ומה הם המאפיינים המשפיעים על ההחלטות של רופאי המשפחה להפנות מטופלים צעירים יותר לבירור ממאירות.

מטרת המחקר היתה להבין את תהליך קבלת ההחלטות של רופאי המשפחה עבור מטופלים צעירים עם תסמינים מדאיגים אשר אינם עומדים בקריטריון הגיל עבור הפניה ל-USC.

במחקר איכותי זה השתתפו 23 רופאי משפחה העובדים במרפאות משותפות ברחבי אנגליה. במהלך ראיונות מעמיקים מובנים למחצה, הרופאים התבקשו להיזכר בייעוצים שנתנו לנבדקים צעירים עם תסמינים המחשידים בממאירות, לתאר מאפיינים המשפיעים על החלטותיהם הקליניות ולספר על הגישה שלהם לסף מבוסס גיל לצורך הפניה לבירור ממאירות. החוקרים השתמשו בניתוח תכני מלווה בגישת Framework על מנת לזהות מגמות חוזרות.

תוצאות המחקר הדגימו כי מאפיינים שונים השפיעו על תהליך קבלת ההחלטות של רופאי המשפחה, וביניהם: חוויות אישיות, השקפת המטופל והתנהגותו, רמת הדאגה הקלינית והיכולת לעקוף מגבלות מערכת.

הרופאים שקלו נזק מול תועלת של הפניה שלא לפי הקווים המנחים, עבור המטופל ועבור מערכת הבריאות. אם החשד הקליני היה משמעותי, הרופאים השתמשו במידע שיש להם על אודות תפקוד המערכת על מנת לוודא שהמטופלים יעברו בירור בהקדם, גם אם הם לא עמדו בקריטריון הגיל.

מסקנת החוקרים היתה כי רוב רופאי המשפחה מתייחסים לקריטריון הגיל כקריטריון גמיש ונסמכים בעיקר על שיקול דעתם ונסיונם האישי לצורך הפניה של המטופל לבירור סימנים מחשידים לממאירות. זאת בעיקר כיוון שמגבלות המערכת יכולות להוות מכשול לבירור עתי.

מקור:

Understanding General Practitioners’ referral decisions for younger patients with symptoms of cancer: a qualitative interview study. Erica di Martino, Stephanie Honey, Stephen H Bradley, Omer Ali, Richard Neal, Suzanne Scott. British Journal of General Practice 6 November 2023; BJGP.2023.0304. DOI: 10.3399/BJGP.2023.0304

נושאים קשורים:  גיל,  קווים מנחים,  שיקולים קליניים,  רפואת משפחה,  חשד לממאירות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו