תיאור מקרה 29.11.2023

תיאור מקרה: דלקת אמתחת כרונית לאחר חיסון קורונה

אישה בת 55 סבלה מדלקת אמתחת באזור התת אקרומי-תת דלתואיד לאחר מתן חיסון קורונה שני | רק חמישה חודשים לאחר החיסון פנתה בתלונה לאורתופד

חיסון בזרוע. אילוסטרציה

פציעת כתף הקשורה לחיסון מוגדרת ככאב או כמוגבלות בתנועה לאחר מתן חיסון בחלק העליון של הזרוע. ברוב המקרים התסמינים חולפים מעצמם לאחר מתן טיפול בנוגדי דלקת או בזריקות סטרואידים. יש מספר מקרים שבהם לאחר חיסון קורונה היו פציעות כתף ארוכות טווח הקשורות לחיסון.

בכתב העת Journal of Medical Case Reports הוצג מקרה של עובדת בריאות בת 55 מיפן ללא מחלות רקע, אשר חוסנה במקום הסטנדרטי בזרוע שמאל כאשר המחט מאונכת לעור. מספר שעות לאחר החיסון השני היא החלה לחוות כאבים חמורים והגבלה בתנועה. לאחר מספר חודשים טווח התנועה השתפר אך הכאבים לא השתפרו.

הפעם הראשונה בה התייעצה עם אורתופד היתה חמישה חודשים לאחר החיסון. צילומי רנטגן לא עזרו לגלות את סיבת הפציעה ו-MRI של חלל הכתף הראה דלקת אמתחת באזור התת אקרומי-תת דלתואיד.

היא אובחנה עם פציעת כתף הקשורה לחיסון. הוחל טיפול בתרופות נוגדות דלקת דרך הפה, והזרקות של 2.5 מ"ג של betamethasone עם 3 מ"ל של 1% לידוקאין ללא אדרנלין לחלל התת אקרומי השמאלי כל שבועיים.

חודש לאחר התחלת הטיפול ומאחר שכאבי הכתף שלה לא השתפרו, הוחלפה התרופה נוגדת הדלקת הפומית ל-tramadol hydrochloride acetaminophen. עם זאת, שלושה חודשים לאחר החלפת תרופה, כאבי הכתף נמשכו והיא עבדה תוך שימוש מינימלי בכתף שמאל.

במקרה זה תוארה דלקת אמתחת באזור התת אקרומי-תת דלתואיד לאחר מתן חיסון קורונה שני. מיומנות מתן החיסון היא גורם סיכון אשר ניתן למזער על ידי אימון צוותים רפואיים. כדי למנוע פציעה מסוג זה, יש לסמן באופן ברור את מיקום ההזרקה ולוודא את כיוון ההזרקה וגודל המחט.

מקור:

Miyano, M., Tsukuda, Y., Hiratsuka, S. et al. Chronic shoulder injury related to vaccine administration following coronavirus disease 2019 vaccination: a case report. J Med Case Reports 17, 456 (2023). https://doi.org/10.1186/s13256-023-04198-0

נושאים קשורים:  דלקת אמתחת,  חיסון קורונה,  תיאור מקרה,  פציעת כתף,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו