דלקת חדה של הקיבה והמעי 28.11.2023

הבנת המניעים לפנייה לרפואה ראשונית עבור AGE בילדים

חוויות וציפיות של הורים לילדים עם דלקת חדה של הקיבה והמעי הדק בפנייה למוקד רפואי וגורמים לאי שביעות רצון מרופאי המשפחה

ילד סובל מכאבי בטן (אילוסטרציה)
ילד סובל מכאבי בטן (אילוסטרציה)

דלקת חדה של הקיבה והמעי הדק (Acute Gastroenteritis - AGE) היא זיהום נפוץ בילדים מתחת לגיל שש שנים. אמנם מחלה זו חולפת מעצמה, אך עדיין מטופלים רבים פונים למרפאה ראשונית לצורך ייעוץ ובמיוחד בזמן פעילות מוקד רפואי שאחר שעות העבודה (Out-of-Hours Primary Care - OOH-PC). לא ברור מדוע מחלה זו מקושרת לשיעור פניות גבוה כל כך.

מטרת מחקר איכותני זה היה לבחון את המניעים, הציפיות והחוויות של הורים הפונים ל-OOH-PC עבור ילדים עם AGE. במסגרת המחקר בוצעו 14 ראיונות מובנים למחצה עם הורים אשר פנו לשירותי OOH-PC בהולנד. הראיונות הוקלטו, שועתקו ונותחו.

תוצאות המחקר הדגימו כי התנהגות חריגה, היעדר מתן שתן והימשכות תסמיני הקאה ו/או שלשול ללא עלייה ואף עם ירידה בצריכת הנוזלים מהווים סיבות עיקריות של הורים לפנות עם ילדם לקבלת שירותי OOH-PC.

ההורים פנו לקבלת שירותים רפואיים על מנת למנוע הידרדרות והחמרה של התסמינים ולקבלת תחושת ביטחון מרופא המשפחה אשר יבצע בדיקה גופנית מקיפה, יספק מידע ויתאם הוראות מעקב.

רופאי משפחה לא תמיד עמדו בציפיותיהם של ההורים. ההורים דיווחו על חוסר שביעות רצון כאשר הרגישו שלא הקשיבו להם, כאשר לא הובנו כראוי או לא התייחסו לדאגותיהם ברצינות. חוסר שביעות רצון מהטיפול העלה את הסבירות כי יפנו לקבלת חוות דעת נוספת.

מסקנת החוקרים היתה כי יש מגוון סיבות לפנייה של הורה לילד חולה עם AGE לפנות לקבלת שירותי OOH-PC. קיימת חוסר התאמה בין ציפיות ההורים לבין פעולות הרופאים במפגשים אלה. מודעות לתחושות ההורים והבנת הציפיות שלהם מרופאי המשפחה יכולות לסייע לרופאי המשפחה באינטראקציה עם ההורים המודאגים, ובכך לשפר את שביעות רצון ההורים ממרפאת הקהילה, בייחוד במהלך ביקורי OOH-PC.

מקור:

Acute Gastroenteritis: A Qualitative Study of Parental Motivations, Expectations, and Experiences During Out-of-Hours Primary Care. Anouk A. H. Weghorst, Marian J. van den Brink, Irma J. Bonvanie, Jolanda Tuinstra, Gea A. Holtman, Elleke G. M. Landeweer, Marjolein Y. Berger. The Annals of Family Medicine Sep 2023, 21 (5) 432-439; DOI: 10.1370/afm.3021

נושאים קשורים:  דלקת חדה של הקיבה והמעי הדק,  חוויות המטופל,  מניעים,  ציפיות,  מוקד רפואי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו