דיסקציה של אבי העורקים 26.09.2023

מוקד טיפולי חדש עבור דיסקציה של אבי העורקים

במחקר חדש נמצא כי בסטרופין 3 מסייע בשמירה על תקינות מבנה אבי העורקים על ידי ויסות הפירוק והפינוי של חלבוני MEKK2/3 בתאי שריר חלק

דיסקציה של אבי העורקים. אילוסטרציה

דיסקציה של אבי העורקים (Aortic Dissection - AD) היא הפרעה קרדיווסקולרית קטלנית שאין לה טיפול תרופתי יעיל מכיוון שהפתוגנזה שלה איננה ברורה. נראה כי בסטרופין 3 (Bestrophin3 - Best3), הצורה העיקרית של החלבונים ממשפחת הבסטורפינים הנמצאים בכלי הדם היא מרכזית בפתוגנזה של הפרעות כלי דם. עם זאת, טרם ידוע מהי התרומה של Best3 להתפתחות של תחלואה וסקולרית.

עכברים שעברו מחיקה (Knockout - KO) של הגן ל-Best3 ייחודי לשריר חלק (Smooth Muscle - SM) ולתאים אנדותליאליים (Endothelial Cells - EC) [Best3SMKO/Best3ECKO, בהתאמה] עברו הנדסה גנטית לצורך בירור התפקיד של Best3 בפתופיזיולוגיה של כלי דם. החוקרים ביצעו מבדקים תפקודיים, ריצוף RNA של תא יחיד, ניתוחים פרוטאומיים ושקיעה אימונית משולבת (coimmunoprecipitation) יחד עם ספקטרומטריית מסה לצורך הערכת התפקיד של Best3 בכלי הדם.

תוצאות המחקר הדגימו ירידה בביטוי של Best3 באבי העורקים של בני אדם עם AD ושל מודלים של עכברים עם AD. עכברים מזן Best3SMKO, אך לא אלה מזן Best3ECKO, פיתחו AD באופן עצמוני עם שיעורי היארעות של 48% עד גיל 72 שבועות.

ניתוח נתוני השיעתוק של תאים בודדים חשף שהפחתה של פיברומיוציטיים, צבר תאי שריר חלק הדומים לפיברובלסטים, הינו מאפיין שגרתי של AD עולה ושל מפרצות באבי העורקים בבני אדם. בדומה לכך נצפה כי חסר ב-Best3 השרה עיכוב תלוי-זרחון של תהליך האוביקוויטינציה ופינוי של חלבוני MEKK2/3, ובכך הביא להפעלה של מערכת איתות של חלבוני קינאז המופעלים על ידי מיטוגניים. יתרה מזאת, החזרה של Best3 או עיכוב של MEKK2/3 מנעה התקדמות AD בעכברים מזן Best3SMKO ומזן ApoE-/- שקיבלו הזלפה של אנגיוטנסין 2.

מסקנת החוקרים היתה כי ממצאים אלה חושפים את תפקידו המרכזי של חלבון Best3 בוויסות החלפה פנוטיפית של תאי שריר ובשמירה על תקינות מבנה אבי העורקים דרך שליטה בפירוק ופינוי של חלבוני MEKK2/3. על כן, מערכת ויסות Best3-MEKK2/3 יכולה לשמש כמוקד טיפולי חדש עבור AD.

מקור:

https://www.ahajournals.org/journal/circ

נושאים קשורים:  דיסקציה של אבי העורקים,  שריר חלק,  בסטרופין 3,  פיברובלסטים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו