תפקוד הזיקפה 04.08.2022

מנבא לתפקוד זיקפה בקרב מטופלים עם סרטן ערמונית

במחקר נמצא: רמות טסטוסטרון בנוזל שלפוחית הזרע יכולות לנבא תפקוד זיקפה בחולי סרטן ערמונית

בדיקת זרע (אילוסטרציה)

זרע נמצא בנוזל הערמונית ובנוזל שלפוחית הזרע. נוזל שלפוחית הזרע מכיל גורמים שונים כמו פרוסטגלנדין E2 (PGE2), אבץ וטסטוסטרון, שהם בעלי תפקיד חשוב בתנועתיות הזרע. טרם התברר האם גורמים אלה משפיעים על תפקודי זיקפה. במחקר זה, אשר ממצאיו התפרסמו בכתב העת International Journal of Urology, החוקרים בחנו גורמים בנוזל שלפוחית הזרע אשר עשויים להשפיע על תפקוד הזיקפה.

במהלך המחקר נאספו דגימות נוזל שלפוחית הזרע מ-134 מטופלים יפנים עם סרטן ערמונית מקומי אשר עברו כריתת ערמונית רדיקלית בסיוע רובוט. החוקרים בדקו את היחס בין תוצאות Sexual Health Inventory for Menי (SHIM), דירוג קושי זיקפה, שאלון מקורי לגבי נוכחות או היעדר תשוקה מינית, וריכוזים של גורמים מסוימים בנוזל שלפוחית הזרע (טסטוסטרון, PGE2,יTGF β1 ו-8-הידרוקסי-2-דאוקסיגואנוזין), בנוסף לרמות טסטוסטרון בסרום.

תוצאות המחקר הראו כי הריכוזים החציוניים היו: 1.85 ננוגרם/ מיליליטר עבור טסטוסטרון בשלפוחית הזרע ו-4.60 ננוגרם/ מיליליטר עבור טסטוסטרון בסרום. כאשר חולקו הנבדקים לשתי קבוצות בהתאם לדירוג SHIM, ריכוזי טסטוסטרון בשלפוחית הזרע היו מוגברים משמעותית (p = 0.002) אצל מטופלים עם SHIM ≥17, וללא הבדל משמעותי ברמות טסטוסטרון בסרום (p=0.661). בנוסף, החוקרים מצאו כי טסטוסטרון בשלפוחית הזרע היה קשור לדירוג SHIM (≥17 לעומת <17, יחס הסיכויים 2.137, רווח בר-סמך של 95%: 1.148–3.978, p = 0.016).

החוקרים סיכמו כי רמות טסטוסטרון בנוזל שלפוחית הזרע יכולות לנבא תפקוד זיקפה אצל מטופלים עם סרטן ערמונית, מה שמצביע על כך שטסטוסטרון בשלפוחית הזרע הוא בעל תפקיד חשוב בתפקוד הזיקפה.

מקור:

Kashiwagi et. al (2022) International Journal of Urology DOI: https://doi.org/10.1111/iju.14953

נושאים קשורים:  טסטוסטרון,  זיקפה,  שלפוחית הזרע,  סרטן הערמונית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו