טרשת נפוצה 29.06.2022

מחלות כלי דם וירידה קוגניטיבית בטרשת נפוצה

חולי טרשת נפוצה הסובלים במקביל ממחלות כלי דם הראו תפקוד קוגניטיבי מופחת. ההשפעה נקשרת לשינויים במבנה המוח

בדיקת מוח ב-MRI (אילוסטרציה)

מחלות כלי דם נלוות בחולי טרשת נפוצה (MS) קשורות בתפקוד קוגניטיבי מופחת, עם שינויים במבנה המוח. הבנת הסיבות לכך נחוצה על מנת לתמוך בתכנון התערבויות שתפקידן למתן את השפעות התחלואה הנלווית, וכן לצורך ניטור יעילותן.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Frontiers in Neurology, החוקרים העריכו את הקשרים ההדדיים בין תחלואה נלווית בכלי הדם, הקוגניציה ומבנה המוח בקרב חולי MS.

במחקר השתתפו חולים בגירים אשר אובחנו עם MS על ידי נוירולוג ודיווחו על מחלות נלוות. המשתתפים עברו הערכה של לחץ הדם, HbA1c ותפקוד קוגניטיבי (כלומר symbol Digit Modalities Test, California Verbal Learning Test, Brief Visuospatial Memory Test-Revised ושטף מילולי). ציוני המבחנים הומרו לציוני z מתוקננים לגיל, מין והשכלה.

נערכו הדמיות תהודה מגנטית (MRI) מוחיות, ומתוכן מדדים של נפחי התלמוס וההיפותלמוס, דיפוזיביות ממוצעת של החומר האפור וחומר לבן בעל מראה רגיל הומרו לציוני z מתוקננים לגיל ומין.

החוקרים השתמשו בניתוח מתאם קנוני על מנת לזהות שילובים לינאריים של מדדים קוגניטיביים (משתנה קוגניטיבי) ומדדי MRI (משתנה MRI) שהיוו את המתאם הרב ביותר בין מדדי הקוגניציה וה-MRI. בנוסף, נעשה שימוש באנליזות רגרסיה על מנת לבחור האם מדדי ה-MRI תיווכו את הקשר בין מספר מחלות כלי הדם הנלוות ובין המדדים הקוגניטיביים.

מתוך 105 משתתפים בסך הכל, הרוב היו נשים (84.8%) בגיל ממוצע (סטיית תקן) של 51.8 (12.8) שנים, כאשר הגיל הממוצע לתחילת התסמינים היה 29.4 (10.5) שנים.

תחלואת כלי דם נלווית היתה שכיחה בקרב המשתתפים, עם 35.2% מהמשתתפים המדווחים על אחת, 15.2% מדווחים על שתיים ו-8.6% מדווחים על שלוש או יותר. אנליזת מתאם קנוני של משתני הקוגניציה וה-MRI זיהתה זוג אחד של משתנים (Pillai's trace = 0.45, p = 0.0035).

התורמים הגדולים ביותר למשתנה הקוגניטיבי היו ה-SDMT וה-CVLT-II, ולמשתנה ה-MRI הדיפוזיביות הממוצעת של החומר האפור ונפח התלמוס. המתאם בין משתני הקוגניציה וה-MRI היה 0.50. באנליזות רגרסיה, תחלואת כלי דם נלווית נקשרה עם משתנה ה-MRI ועם המשתנה הקוגניטיבי. לאחר תקנון למשתנה ה-MRI, תחלואת כלי דם נלווית לא נקשרה עם המשתנה הקוגניטיבי.

לסיכום, מחלות כלי דם נלוות נקשרות עם תפקוד קוגניטיבי ירוד בקרב חולי טרשת נפוצה. קשר זה מתווך באופן חלקי באמצעות שינויים במבנה המאקרו והמיקרו של המוח.

מקור:

Marrie, R. A., Patel, R., Figley, C. R., Kornelsen, J., Bolton, J. M., Graff, L. A., Mazerolle, E. L., Helmick, C., Uddin, M. N., Figley, T. D., Marriott, J. J., Bernstein, C. N., & Fisk, J. D. (2022). Effects of Vascular Comorbidity on Cognition in Multiple Sclerosis Are Partially Mediated by Changes in Brain Structure. Frontiers in Neurology, 13.

נושאים קשורים:  קוגניציה,  תחלואה נלווית,  MRI,  סוכרת,  מחלות כלי דם,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו