השתלת כליה 27.06.2022

מושתלי כליה ותדירות הופעת לימפוצלות

במחקר השוותה תדירות הופעת לימפוצלות אשר הכרחית להתערבות אצל מושתלי כליה עם תרומה מן החי לעומת תרומה מן המת. הנה התוצאות

השתלת כליה. אילוסטרציה

במחקר זה ביקשו החוקרים להשוות תדירות הופעת לימפוצלות אשר הכרחית להתערבות אצל מושתלים עם תרומת כליה מן החי לעומת תרומה מן המת.

במסגרת המחקר נכללו 1,752 מושתלי כליה מבית החולים Labbafinejad בין 2012 ל-2021. תיקי המטופלים נבדקו רטרוספקטיבית על מנת לקבוע היארעות לימפוצלות אשר היתה חיוני לצורך התערבות טיפולית.

תוצאות המחקר הראו כי בשנים שנבדקו היו 975 השתלות מן החי ו-777 מן המת. לימפוצלות תסמיניות נצפו לאחר הניתוח אצל 23 מטופלים. התסמינים כללו השפעה לוחצת על השופכנים, הידרו-אורטרו-נפרוזיס בכליה המושתלת, תדירות גבוה של מתן שתן, אצירת שתן, זיהום, אי נוחות בטנית או עלייה בקריאטינין בסרום.

מתוך 23 מטופלים אשר נזקקו להתערבות בשל לימפוצלות תסמיניות, 15 מטופלים היו מושתלים מן החי ושמונה מן המת [ 1.53% לעומת 1.03%, P=.40]. ההתערבות כללה ניקוז כירורגי פתוח אצל שישה מטופלים (ארבעה מושתלים מן החי ושניים מן המת) והכנסת נפרוסטום אצל 17. ניתוח פתוח נדרש אצל חמישה (47%) מטופלים, אצלם השקה עורקית התבצעה לעורק האיליאקי הפנימי לעומת מושתל אחד (9%) שאצלו השקה לא התבצעה (P=0.15).
החוקרים סיכמו כי לימפוצלות תסמיניות אשר היו הכרחיות להתערבות נצפו בשכיחות נמוכה (1.31%). מרבית המקרים היו מתאימים לטיפול על ידי ניקוז אנדוסקופי ללא הישנות.

לסוג התורם לא היה קשר לצורך בניתוח פתוח או אנדוסקופי לטיפול בלימפוצלות. כמו כן, שיעור מוגבר של ניתוחים פתוחים לאיזון הלימפוצלות נצפה אצל מושתלים שאצלם העורק האיליאקי הפנימי היה בשימוש להשקה עורקית, אך ההפרש לא היה משמעותי סטטיסטית.

מקור:

 Simforoosh  et. al (2022) Urology Journal DOI: https://doi.org/10.22037/uj.v19i.7050

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפוצלות,  תורם מן החי,  השתלת כליה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו