תיאור מקרה 17.01.2022

תיאור מקרה: לימפוציטוזיס עקשני פוליקולנאלי של תאי B בהריון

מקרה שני של אישה עם לימפוציטוזיס עקשני פוליקולנאלי של תאי B ורקע של איבוד הריון חוזר עם תוצא של הריון מוצלח לבסוף

לימפוציטוזיס. אילוסטרציה

לימפוציטוזיס עקשני פוליקולנאלי של תאי Bי(PPBL) מהווה אבחנה שפירה שכיחה, אשר מתאפיינת בלימפוציטוזיס אבסולוטי עקשני של תאי B, עם נוכחות לימפוציטים בעלי גרעין כפול במשטח דם פריפרי וזרוע נוספת ארוכה בכרומוזום 3 i(3q) במרבית המקרים. באמצעות אימונו-פנוטייפינג ניתן להבחין באוכלוסיה פוליקולנאלית של לימפוציטים מסוג B עם ביטוי של האנטיגנים CD19,יCD20 ו-CD22 וכן שרשראות קלות κ ו-λ של אימונוגלובולינים.

המטופלים בדרך כלל ללא תסמינים. על אף שמדובר באבחנה עם מסלול קליני שפיר אשר אינו משפיע על צפי שרידות אצל רוב המטופלות, הריון נחשב לנדיר עם דוגמה כזאת במקרה אחד בלבד אשר דווח עד כה.

למרות שעדיין לא ברור מהי ההשפעה האמיתית של הפרעות אימונולוגיות, בהן PBBL, על איבוד הריונות, נדירותם של הריונות מוצלחים אצל מטופלות עם PPBL יכולה להיות מיוחסת לקשר האפשרי של PPBL עם בעיות פוריות או הפלות חוזרות.

החוקרים תיארו מקרה שני של אישה עם PPBL טיפוסי ורקע של איבוד הריון חוזר עם תוצא של הריון מוצלח לבסוף. על פי החוקרים, ניטור קליני ומעבדתי הדוק בשילוב עם מתן של טיפול טרומבופרופילקטי ואינדוקציה של דיכוי חיסוני קל, לצד טיפול עם פרדניזולון במינון נמוך, תרמו, קרוב לוודאי, לתוצא המוצלח של ההריון.

החוקרים סיכמו כי לאחר שנלקחו כל הממצאים בחשבון, הריון אצל מטופלות עם PPBL נראה כנדיר במיוחד ולא ניתן לשלול את התרומה של PPBL לשתי ההפלות הקודמות בהריון שתואר במקרה הנוכחי.

מקור:

Georgios Dryllis et. al (2021) American Journal of Case Reports DOI: 10.12659/AJCR.933746

נושאים קשורים:  לימפוציטוזיס עקשני פוליקולנאלי של תאי B,  תיאור מקרה,  הריון,  הפלה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו