זיהום בדרכי השתן 25.11.2021

גישת bottom-up לעומת גישת top-down בילדים עם זיהום בדרכי השתן

במחקר השוותה יעילות שתי גישות ההדמיה. גישת top-down נמצאה קשורה לעלייה קלה בדלקות חוזרות

האם ריח השתן של ילדים קשור לזיהום בדרכי השתן? (אילוסטרציה)
האם ריח השתן של ילדים קשור לזיהום בדרכי השתן? (אילוסטרציה)

הגישה הראשונית לילדים עם דלקת בדרכי השתן (UTI) מבחינה הדמייתית היא שנויה במחלוקת. לצד על-קול כליות/ כיס שתן, חלק מהרופאים תומכים בשימוש בציסטו-אורתרוגרמה בהתרוקנות (VCUG), זאת אומרת גישת bottom-up, בעוד שאחרים תומכים בביצוע סריקת חומצה די- מרקפטו-סוקינית (DMSA), משמע גישת top-down. השוואה בין גישות אלו היא מאתגרת. מטרת חוקרים היתה להשוות בין היעילות של שתי הגישות.

החוקרים ביצעו סימולציה של 1,000 סטים היפותטיים של 500 ילדים על ידי שימוש בנתוני RIVUR/CUTIE. בגישת ה-top-down מטופלים עברו ראשית סריקת DMSA, ורק אלה עם צלקות כליתיות המשיכו לבדיקת VCUG. בגישת bottom-up, הבדיקה הראשונית היתה VCUG. החוקרים הניחו כי על הילדים עם רפלוקס וזיקואורטראלי (VUR) טופלו עם אנטיביוטיקה פרופילקטי (CAP). התוצאים כללו UTI חוזר, מספר VCUGs וחשיפה ל-CAP. החוקרים הניחו כי קיימת שכיחות של 25% VUR אצל ילדים עם UTI ראשוני לאחר ניתוחי רגישות עם שימוש ב-40% שכיחות VUR.

החוקרים מצאו שיעור מוגבר של UTI במקרי top-down בהשוואה לגישת bottom-up (24.4% לעומת 18%, p=0.045). מצד שני, גישת bottom-up הובילה ליותר VCUG (100% לעומת 2.4%, p<0.001) ולחשיפה כללית נמוכה יותר ל-CAP (5 לעומת 162 ימים/ילד, p<0.001) . ניתוחי רגישות התבצעו עם 40% של שכיחות VUR עם תוצאות דומות.

החוקרים סיכמו כי גישת top-down היתה קשורה לעלייה קלה ב-UTI חוזרות. בהשוואה לגישה ההפוכה, גישה זו הפחיתה משמעותית את הצורך ב- VCUG ו-CAP.

מקור: 

Hsin-Hsiao Scott Wang et. al (2021) The Journal of Urology DOI: https://doi.org/10.1097/JU.0000000000001931

נושאים קשורים:  גישות הדמיה,  דלקות בדרכי השתן,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו