ביופסיה של הערמונית 06.10.2021

אסטרטגיות למניעת סיבוכים בביופסיה של הערמונית

במחקר זה נמצא כי בהשוואה לטיפול אנטיביוטי מניעתי על פי שיקול דעת הרופא, המסלול של טיפול מונחה תרבית היה עם סיכון נמוך ב-4% לתוצא זיהומי כלשהו

אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)
אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה להשתמש במאגר נתונים גדול ופרוספקטיבי על מנת להשוות סיכון לסיבוכים זיהומיים עם כל אחד משלושת הטיפולים המניעתיים המומלצים על ידי ה-American Urologic Association, כולל טיפול אנטיביוטי מבוסס תרביות ומורחב, בעקבות ביופסיה של הערמונית.

החוקרים אספו נתונים לגבי ביופסיה של הערמונית ותוצאים מתוך מאגר ה- the Pennsylvania Urologic Regional Collaborative. המטופלים חולקו על פי קטגוריות טיפול פרופילקטי: מונחה תרבית, רחב טווח, מבוסס שיקול דעת הרופא. סיבוכי הזיהומים כללו חום, זיהומים במערכת השתן או ספסיס בתוך חודש מהביופסיה.

תוצאות המחקר הראו כי מתוך 11,940 הביופסיות שנכללו, 120 הובילו לתוצאים זיהומיים. 3,246 דגימות טופלו פרופילקטית עם טיפול מונחה תרבית, 1,446 טופלו עם אנטיביוטיקה רחבת טווח, ו-7,207 טופלו על בסיס שיקול דעת הרופא. בהשוואה לטיפול על פי שיקול דעת הרופא, המסלול של טיפול מונחה תרבית היה עם סיכון נמוך ב-84% לתוצא זיהומי כלשהו (יחס הסיכויים=0.159, 95% רווח בר- סמך= 0.074- 0.344, p<0.001). החוקרים לא מצאו הבדל מבחינת סיבוכים זיהומיים בהשוואה בין טיפול רחב טווח לטיפול על בסיס שיקול דעת הרופא.

החוקרים סיכמו כי טיפול על סמך תרבית למניעת זיהומים במקרים של ביופסיה טרנס-רקטאלית של הערמונית הובילו לסיכון מופחת לסיבוכים זיהומיים בהשוואה לאסטרטגיות מניעתיות אחרות. על פי החוקרים, התאמה טובה של טיפול אנטיביוטי מהווה דרך התמודדות טובה עם חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ומפחית סיכון עתידי לעמידויות.

מקור:

Lydia Glick et. al (2021) UROLOGY DOI: https://doi.org/10.1016/j.urology.2021.02.043

נושאים קשורים:  ביופסיה,  ערמונית,  אנטיביוטיקה מניעתית,  מחקרים
תגובות