תסמונת התעלה הקרפלית 13.09.2021

הקשר בין גיל המעבר, תסמונת התעלה הקרפלית וכריתת שחלות

היארעות תסמונת התעלה הקרפלית גבוהה יותר בנשים בגיל המעבר. האם לטיפול עם אסטרוגן חליפי יש השפעה מגנה מפני תסמונת זו בנשים שעברו כריתת שחלות דו צדדית?

תסמונת התעלה הקרפלית. אילוסטרציה

שיעור היארעות תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) גבוה יותר אצל נשים, כאשר הוא מגיע לשיא בסביבות גיל המעבר. לכן, החוקרים ביקשו לבחון האם כריתת שחלות דו צדדית קשורה לסיכון מוגבר להופעת CTS חמורה.

החוקרים כללו 1,653 נשים לפני גיל המעבר אשר עברו כריתת שחלות דו צדדית בעקבות אינדיקציה שפירה בין 1998 ל-2007 וכן מדגם אקראי של 1,653 נשים באותם גילאים אשר היוו קבוצת ביקורת ( לא עברו ניתוח לכריתת שחלות). החוקרים בדקו אצל מי מהנשים בקוהורטות אובחנה CTS לאורך כל חייהן. החוקרים השתמשו במודלים סטטיסטיים על מנת לחשב את הסיכון ל-CTS בעקבות כריתת שחלות דו צדדית.

תוצאות המחקר הראו כי כריתה דו צדדית של השחלות היתה קשורה לסיכון מוגבר ל-CTS חמורה (יחס הסיכונים 1.65, 95% רווח בר סמך 1.20- 2.5). הסיכון נראה כמוגבר אצל אנשים שהיו עם מסת גוף נמוכה יותר, נשים שלא ילדו וכן אצל נשים שהיו עם אינדיקציה שחלתית שפירה לניתוח כריתת שחלות. החוקרים לא מצאו כי טיפול עם אסטרוגן לאחר הניתוח היווה גורם מגן.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הראו כי סיכון ל-CTS חמורה, הנפוצה בנשים בגיל המעבר, היה מוגבר בעקבות כריתה דו צדדית של השחלות. החוקרים טוענים כי על מנת לתקף את הממצאים יש לבצע מחקר נוסף אשר יעסוק במנגנון הביולוגי מאחורי תופעה זו, לרבות בדיקת היעדר השפעה מגנה של טיפול עם אסטרוגן.

מקור:

Julia Starlinger et. al (2021) Menopause DOI: 10.1097/GME.0000000000001804

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת התעלה הקרפלית,  כריתת שחלות,  גיל המעבר
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו